Spotkanie z historią, książką i... Kicią Kocią

Czwartek, 25 października 2018 godzina 10:47

Spotkanie z historią, książką i... Kicią Kocią W miniony czwartek (tj. 18.10.2018) w naszej bibliotece odbyły się warsztaty promujące czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Zajęcia poprowadziła pani Beata Krawiec – specjalista ds. promocji i reklamy Księgarni Nova Duo.

    Uczestnikami pierwszego spotkania były dzieci z przedszkola „Wesoła Trójeczka” z Lubaczowa. Pani animatorka nie pozwoliła maluchom na nudę – nauka języka migowego, ważne zagadnienia dotyczące ekologii, „bliskie” lecz bezpieczne, spotkanie z prądem i z cewką Tesli. Przedszkolaki wcieliły się również w bohaterów bajki pt. :„Czerwony Kapturek”, co sprawiło im dużo frajdy i uśmiechu. Wielką niespodzianką było pojawienie się specjalnego gościa - Kici Koci, która z chęcią pozowała do zdjęć z maluchami i nie szczędziła im uścisków. Na koniec uczestnicy dostali drobne upominki i pochwalili się tym, czego nauczyli się podczas spotkania.

    W drugiej części warsztatów wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie. Prowadząca odbyła niezwykłą podróż przez dzieje, począwszy od historii starożytnego Babilonu, poprzez historię pisma, ciekawostki historyczne, m.in. dotyczące polskich bohaterów wojennych, na historii współczesnej, związanej z aktualną sytuacją na Bliskim Wschodzie kończąc. Pani Beata zachęcała do aktywnego uczestnictwa w zajęciach. Młodzież miała okazję zapoznać się z różnymi rodzajami pisma: węzełkowym, klinowym-sumeryjskim, z tabliczkami przywiezionymi z Iraku i z hieroglifami. Przymierzali wojskowe mundury i nakrycia głowy, m.in. umundurowanie wojsk NATO, mundur podhalański, oglądali broń ćwiczebną używaną w wojsku – karabiny kałasznikow (gumowe).

    Mamy nadzieję, że niesamowicie barwna osobowość Pani Beaty oraz jej wiedza, rozbudziły wśród przedszkolaków chęć do częstszego zaglądania w kolorowe strony książek i czerpania z nich wiedzy, a młodzież do uważniejszego śledzenia historii naszego kraju i pracy nad samym sobą.

Organizatorami spotkania byli: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaczowie, Biblioteka szkolna w Zespole Szkół w Lubaczowie oraz Księgarnia Nova.