Wycieczka do MBP w Jarosławiu

Niedziela, 30 czerwca 2013 godzina 11:38

Wycieczka do MBP w Jarosławiu 21 czerwca Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaczowie zorganizowała dla bibliotekarzy bibliotek publicznych powiatu lubaczowskiego wycieczkę do nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Fredry w Jarosławiu.

Zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci przez Panią dyrektor, Elżbietę Tkacz, oraz pozostałych pracowników biblioteki. Na wstępie Pani dyrektor opowiedziała o tym jak powstawała ta nowoczesna, przestronna i funkcjonalna przestrzeń biblioteczna, o pozyskiwaniu środków finansowych na podobne przedsięwzięcia oraz o obecnej działalności biblioteki w nowej rzeczywistości.

Następnie zwiedzaliśmy bibliotekę. Z pewnością jest to jedna z najnowocześniejszych bibliotek na Podkarpaciu. Cenne jest nawiązanie projektantów do szeroko propagowanej dziś idei łączenia tradycji z nowoczesnością. Inspiracją dla ciekawie zaaranżowanego wnętrza były handlowe tradycje Jarosławia. Bursztyn i sól to dwa główne surowce, którymi handlowano w średniowiecznym Jarosławiu i przepiękne elementy dekoracyjne zastosowane przez autorów projektu nawiązują właśnie do nich.

Na powierzchni biblioteki, obejmującej blisko 1000 m², powstało nowoczesne Centrum Multimedialne skupiające: czytelnię internetową; punkt odsłuchu muzyki pn. „muzyka Hip-Chopina” gdzie swobodnie w większej grupie można posłuchać muzyki od hip-hopu po muzykę poważną; czytelnię naukową; kawiarnię; stację dokującą – miejsce, w którym można ściągnąć na telefon komórkowy pliki muzyczne, graficzne, tekstowe w tym fragmenty książek i wierszy; salę spotkań i prezentacji multimedialnych, profesjonalną i nowocześnie wyposażoną.

Dla osób niepełnosprawnych ruchowo zlikwidowane zostały bariery architektoniczne. Dla osób z dysfunkcją wzroku zostały zorganizowane stanowiska z najnowszą technologią i specjalistycznym sprzętem, co w pełni umożliwia korzystnie z zasobów biblioteki.

Znaczna część nowego lokalu przeznaczona jest dla dzieci, którym poświęcono szczególną uwagę w projektowaniu i urządzaniu biblioteki. Ciekawie zaaranżowana, kolorowa i przyjazna przestrzeń z pewnością rozbudza u dzieci chęć poznawania i jest źródłem wiedzy i fascynacji książką, a także miejscem dobrej zabawy.

Czytelnicy mają możliwość samodzielnego wypożyczania i zwracania książek za pomocą stanowiska samoobsługowego RFiD.

Na zakończenie zwiedziliśmy również pomieszczenia administracyjne oraz obejrzeliśmy w sali prezentacji multimedialnych film dokumentalny pt.:„Głębia oceanu” w technice 3D.

Wszyscy uczestnicy wycieczki byli pod ogromnym wrażeniem zarówno aranżacji, nowoczesności i funkcjonalności nowego lokalu jak i gościnności pracowników Miejskiej Biblioteki Publiczne w Jarosławiu.